Co tam słychać na Targowej ;) – Idzie wiosna.

WIOSENNE INSPIRACJE NA TARGOWEJ

DSC_0108 (17)

Wiosna przyszła do nas wielkimi krokami wraz z całą gamą barw, kolorów. Już od początku lutego warsztatowicze przygotowywali się do najważniejszego święta zakochanych czyli walentynek. Wykonali własnoręcznie kartki walentynkowe, (niektórzy zrobili ich nawet kilka), a także torebki papierowej na upominek.
W drugi dzień corocznego święta naszego miasta jakim jest Jarmark Koński ,,Wstępy” dzieci uczestniczyły w zajęciach ceramicznych z twórcą ludowym, które zorganizowała pani Maria Ostrowska. Całość działań odbywała się pod okiem profesjonalnego garncarza pana Pawła Piechowskiego, który na tę okazję przeniósł swój warsztat garncarski na Targową. Dzbanuszki i garnuszki można było zabrać ze sobą do domu. Komplet dostały dzieciaczki z przedszkola.DSC_0327

 

Następnie nadszedł czas, by pomyśleć o palemce wielkanocnej, kartkach i ozdobach świątecznych. Podczas dwóch kolejnych zajęć pieczołowicie skręcano kwiatuszki, listki i baźki, a wszystko z krepiny i bibułki. Wszystkie elementy mocowane były na mocny sznurek i drucik florystyczny do kijków specjalnie naszykowanych do wykonania palemek. Także wykonanie kartek wielkanocnych sprawiło uczestnikom wiele radości. Płaskie pisanki na nich umieszczone, miały różne wzorki i strukturę. Jedne były całkiem płaskie, inne zaś nieco wypukłe. Kartki wykończone były baźkami quillingowymi (wykonanymi z papierowych paseczków) oraz życzeniami wklejonymi w jej środek. W marcu warsztatowicze wykonywali ozdobę wiszącą – jajo wielkanocne – metodą balona okręconego włóczką, a następnie ozdobionego piórkami i kwiatuszkami. Inną propozycją wielkanocnej ozdoby były jajka styropianowe ozdobione metodą decoupage – motywy świąteczne wycinane były z ozdobnych serwetek, następnie naklejane na jajo i 3-krotnie lakierowane lakierem ekologicznym. Także galeria a schodach zyskała nowe prace – były to płaskie pisanki i kurczaczki wykonane z nacinanych kółek. A przy suficie zawisła kwitnąca gałąź jabłoni.

DSC_0685 Cierpliwości i precyzji wymagało także wykonanie kwiatu kusudama. Trzeba bowiem złożyć bardzo dużo elementów na jedną ozdobę. W warsztatach dopołudniowych uczestniczyły także grupy przedszkolne i szkolne. Prace tychże dzieci ozdobiły także galerię na schodach. Dzieci z przedszkola dostały również palemki, które mogły zabrać ze sobą do przedszkola.

 

Klasa 2 szkoły podstawowej wykonała 2 przepiękne palmy wielkanocne. Pierwsza została zgłoszona w konkursie organizowanym przez Muzeum Wsi Radomskiej, druga natomiast wraz ze wszystkimi dziećmi uświetniła święto Niedzieli Palmowej w skaryszewskim Kościele. W przygotowaniu wielkanocnych palm na specjalnych zajęciach uczestniczyły również członkinie zespoły ludowego Sakryszewiacy. Stworzone własnoręcznie palmy prezentowały w Muzeum Wsi Radomskiej podczas święta Niedzieli Palmowej wzbudziły one zachwyt obecnych na uroczystości. Na uroczystości tej swoje prace prezentowała także jedna z członkiń zespołu pani Maria Ostrowska. Były to tradycyjne pisanki takież same jakie wykonywane były na naszych zajęciach. Pisanki prezentowane przez nią na kiermaszu zachwyciły obecną podczas święta w Muzeum Wsi Radomskiej pierwszą damę panią Annę Komorowską.

DSC_6850DSC_0250