Umowa na dofinansowanie modernizacji naszego kościoła podpisana !

Dziś w radomskiej Delegaturze Urzędu Marszałkowskiego nasz proboszcz, ks. dr. Dariusz Skrok oraz wicemarszałek Leszek Ruszczyk podpisali umowę na unijne dofinansowanie modernizacji najcenniejszego skaryszewskiego zabytku w wysokości 750 tys. zł.
Według założeń  prace modernizacyjne obejmą m.in. remont dachu kościoła, wymianę stolarki okiennej i głównych drzwi wejściowych oraz konserwację portalu głównego.
Dzięki zamontowaniu schodołazu łatwiejszy dostęp do świątyni będą miały osoby niepełnosprawne. Utworzona zostanie  profesjonalna strona internetowa,a  w kościele zamontowana zostanie kamera video, dająca parafianom na miejscu, ale również tym rozsianym po świecie możliwość uczestniczenia w celebracji mszy świętej. Zamontowany zostanie również specjalny  kiosk multimedialny, bowiem jednym z elementów całego projektu jest także promocja zabytkowego kościoła.  Przygotowana zostanie oferta turystyczna, która sprawi, że świątynia stanie się ważnym punktem na szlaku św. Jakuba, jednym z elementów ważnego szlaku pielgrzymkowego Comino de Santiago, wiodącego do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Pielgrzymi wierzą, że to właśnie w tej hiszpańskiej katedrze znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła.
Koszt całego zadania do ponad 880 tys. zł.

Dla mieszkańców Skaryszewa jest to w pewnym sensie otwarcie nowej drogi. Rodzi się bowiem  szansa dla nas wszystkich na  stworzenie nowej jakości w odbiorze naszego miasta na zewnątrz. Jako parafianie ocalimy nasz kościół przed niszczeniem. Prace w tak wielkim zakresie nie były do tej pory realizowane, a wszyscy wiemy jak  bardzo są  potrzebne.
Utworzenie z naszego kościoła miejsca kultu św. Jakuba Apostoła w szerszym kontekście, którego inicjatorem jest ks. proboszcz, ma szansę sprawić, byśmy jako miasto stali się bardziej atrakcyjni w regionie pod względem turystycznym,  jak również zachowali i upowszechniali dziedzictwo kulturowe, które posiadamy.

Mamy więc szansę zyskać wszyscy. Bardzo ważną rzeczą jest uświadomienie sobie, że to my jako mieszkańcy i parafianie jesteśmy największym beneficjentem tego przedsięwzięcia. Powinniśmy więc zrobić wszystko co możliwe, aby projekt został zrealizowany sprawnie, ponieważ wyzwanie jeśli chodzi o termin realizacji projektu jest naprawdę duże.