WILCZY BIEG w Skaryszewie

W ponad 170 miejscach w Polsce, a także poza granicami kraju, w miniony weekend odbyły się Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” organizowane przez fundację „Wolność i Demokracja”. Organizatorzy mogą pochwalić się rekordową, jak do tej pory frekwencją – w biegu wzięło udział ponad 41 tysięcy osób. Partnerem medialnym inicjatywy jest portal Niezalezna.pl, „Gazeta Polska Codziennie” i tygodnik „Gazeta Polska”.

Biegi odbywały się m.in. na symbolicznym dystansie 1963 metrów, nawiązującym do daty śmierci ostatniego partyzanta Józefa Franczaka „Lalka”, który poległ w 1963 roku.

Podczas imprez towarzyszących biegom wolontariusze zbierali podpisy pod petycją do prezydenta Andrzeja Dudy, w sprawie odebrania najwyższych odznaczeń wojskowych – orderów komunistom.

W latach 1943-1989 nadano łącznie 5167 orderów Virtuti Militari. Wśród odznaczonych były również osoby, które utrwalały władzę komunistyczną, były odpowiedzialne za śmierć mjr Mariana Bernaciaka ps. Orlik oraz były skazywane za zbrodnie stalinowskie

– zaznaczają autorzy listu, który można podpisać także elektronicznie tutaj: Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

tekst:  – niezalezna.pl

Skaryszewska edycja odbyła się po raz pierwszy, poniżej kilka fotek z tej imprezy w naszym mieście.
Jak czytamy na stronie organizatora,  organizatorem lokalnym: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie. Partnerami przy organizacji biegu był: Urząd Miasta i Gminy Skaryszew, Stowarzyszenie „Zabiegany Skaryszew” i Ochotnicza Straż Pożarna w Skaryszewie. Przy organizacji biegu  i obsłudze biura zawodów pomogli wolontariusze.