XV Regionalna Spartakiada Integracyjna Osób Niepełnosprawnych

Już po raz piętnasty w niedzielę 1 października na hali sportowej w Zespole Szkół w Skaryszewie rozegrana została XV Regionalna Spartakiada Integracyjna Osób Niepełnosprawnych pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew.

Organizatorami imprezy byli: Urząd Miasta i Gminy w Skaryszewie, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Providentiae Dei”, Zespół Szkół w Skaryszewie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie, Powiat Radomski.

W imprezie udział wzięły następujące placówki:

 • Warsztaty Terapii Zajęciowej Pionki,
 • Warsztaty Terapii Zajęciowej Kozienice,
 • Warsztaty Terapii Zajęciowej Jedlanka Stara,
 • Stowarzyszenie „Providentiae Dei”,
 • Dom Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach,
 • Dom Pomocy Społecznej w Jedlance,
 • Dom Pomocy Społecznej w Wierzbicy przy ul. Sienkiewicza,
 • Towarzystwo do Walki z Kalectwem Koło Terenowe Radom
 • Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń,
 • Stowarzyszenie „Słoneczko”,
 • Zespól Szkól Specjalnych z Radomia,
 • SOS dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących z Radomia
 • oraz placówki oświatowe z Odechowa i Wólki Twarogowej.

Łącznie 211 zawodników

Impreza rozpoczęła się punktualnie o godzinie 10.00.Chorąży Spartakiady Rafał Bojarski dzielnie prowadziła ceremonię otwarcia przy akompaniamentach Orkiestry Dętej ze Skaryszewa pod batutą Tomasza Góździa. Po zakończeniuczęści oficjalnej na sali pojawiły się cheerleaderki z Zespołu Szkół w Skaryszewie oraz Zespół Ludowy działający przy MGOK w Skaryszewie, obie formacje taneczne prowadzi Pani Ewa Kundys. Dziewczyny dały bardzo elektryzujący występ, czego oznaką były gromkie brawa od wszystkich uczestników spartakiady.

Rozpoczęła się część sportowa. Zawodnicy mieli do wyboru szereg konkurencji sportowo-rekreacyjnych, m.in.: tenis stołowy, rzut woreczkiem do kosza, strzały na bramkę, rzuty osobiste do kosza, rzuty lotką do tarczy, picie przez słomkę na czas, bieg w wózkach, odbijanie piłeczki ping-pongowej, rzut ringo na palik.

Po zakończeniu zmagań sportowych zawodnicy i ich opiekunowie, rodzice, obejrzeli spektakl teatralny pt. „Kopciuszek” przygotowanego przez aktorów Teatru „PRALNIA” z Środowiskowego Domu Samopomocy w Pionkach. Kolejnym punktem programu była „Dyskoteka Pana Mirka”. Program muzyczny, przygotowany specjalnie na spartakiadę przez dyrektora MGOK Mirosława Sienkiewicza.

Jednak punktem kulminacyjnym okazała się ceremonia wręczenia medali i nagród. Każdy uczestnik otrzymał dyplom, medal i nagrodę, radości nie było końca. Spartakiada nie mogła by się odbyć bez zaproszonych gości, którzy gorąco dopingowali zawodników. A odwiedzili nas: poseł na sejm RP Leszek Ruszczyk, dyrektor PCPR w Radomiu Artur Jończyk, Dyrektor PSSE w Radomiu Lucyna Wiśniewska, naczelnik wydziału promocji Starostwa Powiatowego w Radomiu Włodzimierz Bojarski, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Skaryszewie Iwona Kilianek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Skaryszewie Daniel Rogala i radny Rady Miejskiej w Skaryszewie Tomasz Madej, dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty Alina Kacperczyk i dyrektorzy szkół z terenu Miasta i Gminy Skaryszew: Monika Bekasiewicz i Anna Stachurska.

W tym miejscy chce podziękować osobom, które pomagały przy organizacji i prowadzeniu imprezy: nauczycielom wychowania fizycznego z Zespołu Szkół w Skaryszewie, Grupie Wolontariatu z Zespołu Szkół w Skaryszewie, drużynie harcerskiej „Pędzące Wiatry” z Modrzejowic oraz wszystkim mamom ze Stowarzyszenia „PROVIDENTIAE DEI”, które przygotowały wspaniałe słodkości. Serdecznie dzięki w imieniu uczestników.

Autor: Rafał Karolak 

/Text – www.skaryszew.pl/

fot. Daniel Rogala